- Naslovnica
- Tehnologija
- Ova 21 Android aplikacija sadrži Adware
Ova 21 Android aplikacija sadrži Adware

Ako koristite bilo koju od ovih aplikacija, odmah je uklonite.
Prošlog mjeseca, korisnici Androida morali su ručno ukloniti 16 zaraženih aplikacija. Ovoga mjeseca, u Google Play trgovini otkrivena je 21 aplikacija za igranje računalnih igara koja u sebi sadrži adware.
ZDNet izvješćuje da je tu 21 aplikaciju otkrila kibernetičko-sigurnosna tvrtka Avast i da sve sadrže zlonamjerni softver (HiddenAds malware). Trojanac se koristi kako bi se zaradilo pomoću prikupljanja korisničkih podataka u marketinške svrhe i preusmjeravanjem korisnika prema reklamama za luksuznu robu i usluge koje generira plaćanje po kliku svaki put kada se dodirne neka od tih reklama. Možda ćete ih teško uočiti, jer te se reklame skrivaju iza pravih, vjerodostojnih reklama te zlonamjerni softver sebe predstavlja kao legitimnu “zabavnu” aplikaciju.
Evo popisa te 21 zaražene aplikacije:
- Assassin Legend – 2020 NOVO
- Cream Trip – NOVO
- Crush Car
- Desert Against
- Find 5 Differences – 2020 NOVO
- Find Hidden
- Find the Differences – Puzzle
- Flying Skateboard
- Helicopter Attack – NOVO
- Helicopter Shoot
- Iron it
- Jump Jump
- Money Destroyer
- Plant Monster
- Props Rescue
- Rolling Scroll
- Rotate Shape
- Rugby Pass
- Shoot Them
- Shooting Run
- Sway Man
Kada se sve zbroji, ova 21 aplikacija bilježi više od 8 milijuna preuzimanja, a prema ZDNet-u, šest ih je i dalje dostupno u trgovini Play (ovo se možda promijenilo otkada je članak napisan).
“Iako Google nastoji učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi spriječio ulazak zlonamjernih aplikacije u svoju trgovinu, one i dalje nalaze nove načine za prikrivanje svoje prave svrhe, uvlačeći se na platformu i zatim na mobilne telefone korisnika,” izjavio je Jakub Vávra, Avastov analitičar softverskih prijetnji. “Korisnici moraju biti oprezni kada preuzimaju aplikacije na svoje mobitele i savjetuje im se da provjere profil tih aplikacija, njihove recenzije i da budu oprezni kada njihov uređaj od njih traži opširna i detaljna dopuštenja za preuzimanje.”
Avast tvrdi da je najbolja obrana od ovog tipa aplikacija detaljno čitanje recenzija, sumnjičavost prema prikazima skupocjene digitalne robe koji se pojavljuju unutar njih, te provjera dopuštenja koje te aplikacije zahtijevaju kako bismo ih preuzeli. S obzirom na to da su te aplikacije očito usmjerene prema mlađoj dobnoj skupini, obrazovanje je ključ sigurnosti djece.
Ako ste sumnjičavi prema nekoj aplikaciji, nemojte je instalirati ili je odmah uklonite.