- Naslovnica
- Korisno znanje
- Zašto je puno neuspjeha ključ uspjeha
Zašto je puno neuspjeha ključ uspjeha

Većina ljudi izbjegava neuspjeh poput kuge.
Troše svoje vrijeme pokušavajući postići savršenstvo. Puštaju da im prilike koje nisu sigurna stvar prođu kroz prste. Čine sve što je u njihovoj moći kako bi se osigurali da se neće naći u ranjivom položaju ili pasti na nos.
I dok je izbjegavanje neuspjeha dobar način za kratkoročno zaštititi svoj ego, ima štetan učinak na razinu uspjeha koju ćete doživjeti u svom životu.
To je zbog toga što neuspjeh sa sobom donosi mnoge korisne promjene koje inače ne biste doživjeli. Zato neka od najpoznatijih imena u poslovnom svijetu navode višestruke neuspjehe kao razlog svog uspjeha.
Ako počnete razmišljati o neuspjehu na pravi način, možete se okoristiti tim promjenama.
Evo kako 18-erostruki najprodavaniji autor Seth Godin opisuje zašto poduzetnici koji češće griješe često bolje posluju:
“Pravilo je jednostavno: osoba koja najviše podbaci, pobijedit će. Ako ja podbacim više od tebe, pobijedit ću. Zbog toga što da biste mogli nastaviti podbacivati, morate biti dovoljno dobri kako biste nastavili igrati.
Ako katastrofalno podbacite i nikad više ne igrate, podbacili ste samo jednom. Ali ako ustrajete, ako radite i svoj rad ulažete u svijet oko sebe, stvarajući i pokrećući stvari, naučit ćete beskonačno mnogo toga.
Naučit ćete vidjeti točnije, naučit ćete razliku između dobre i loše ideje, te, više od ičega, nastavit ćete proizvoditi.”
Istraživanja također podupiru ovu ideju. Ako želite dobiti inovativnu ideju, morate proizvesti ogromnu količinu ideja. Većina ih neće upaliti i mnogo će ih biti loše. No kroz dulje vremena neuspjesi će vas naučiti kako izgleda nešto dobro.
Svaki neuspjeh donosi sa sobom nove uvide koji vas dovode bliže otkriću vašeg optimalnog rješenja.
Ako već niste navikli često se suočavati s neuspjehom, ovdje se nalazi nekoliko strategija koje vam mogu pomoći naučiti se nositi s njime:
1. Šaljite često
Objavljujte svoj rad. Objavite svoje ideje. Istražujte različite tehnike. Učestalo. I bilo bi najbolje da ih objavite u javnosti.
To će vam stvoriti naviku stvaralaštva koja će izoštriti vaše vještine i dati vam snažan osjećaj prepoznavanja onoga što valja.
Prije no što je Seth Godin postao 18 puta postao najprodavaniji autor, pakirao je knjige. Deset godina je pisao po jednu knjigu mjesečno. Nema sumnje da ga je pisanje 120 knjiga naučilo ponešto o tome kako da postane najprodavaniji autor.
2. Emotivno se odmaknite od rezultata
Neuspjeh ne znači da ste podbacili. Niti znači da ste loša osoba. To samo znači da pristup koji ste odabrali pri pokušaju dostizanja željenih rezultata nije baš upalio.
Upamtite: način na koji drugi reagiraju na vaš rad ne bi smio imati utjecaja na to kako vi gledate sebe ili svoj rad. I ključ ka tome da ne posrnete kad ishod nije u skladu s vašim očekivanjima jest: zapamtiti zašto uopće radite to što radite.
Autorica Elizabeth Gilbert objašnjava u svom TED Talk-u iz travnja 2014.:
“…Uspjela sam objaviti grozni nastavak knjige Jedi, moli, voli. I znate li što se dogodilo s tom knjigom? Bila je užasna i to je u redu… Moja poanta je da trenutno pišem još jednu knjigu i napisat ću još jednu nakon nje, a zatim još jednu, još jednu i još jednu.
I mnoge od njih neće uspjeti, a neke bi i mogle, no tako dugo dok ne zaboravljam gdje s punim pravom živim, uvijek ću biti na sigurnome pred uraganom nasumičnih ishoda.”
3. Usvojite stanje uma koje omogućava rast
Nitko se nije rodio učen. Talent, izvrsnost i dobro obavljanje nekoga posla nije zacrtano obilježje, to je nešto što se razvija s vremenom i namjernom vježbom.
Istraživanje Carol Dweck o stanju uma pokazuje da ako usvojite stanje uma koje omogućava rast, možete trudeći se uzgojiti vrline koje želite posjedovati. U svojoj knjizi Stanje uma Dweck objašnjava stavove djece koja su djelovala usvojivši taj mentalitet osobnog razvitka:
“Ne samo što se nisu obeshrabrila kad ne bi uspjela; ta djeca nisu niti pomislila na to da ne uspijevaju. Mislila su da uče.”
Gledajte svoje neuspjehe kao iskustva na kojima se uči, s vremenom ćete uzgojiti vještine koje su vam potrebne kako biste ispunili svoje ciljeve.
Kako biste dosegli razinu uspjeha koju želite, napustite ideju o tome da će sve nekako uspjeti kao u bajci, s malo poteškoća ili neuspjeha koje ćete doživjeti putem. Prepreke i iskustva iz kojih nešto možete naučiti prigrlite kao da su darovi.
Ubrzo ćete primijetiti da će vaš uspjeh nastati zbog njih, a ne usprkos njima.