- Naslovnica
- Korisno znanje
- Kvalitetan noćni san ključ je uspjeha. Evo koliko sna svake noći dobiju Bill Gates, Jeff Bezos i Warren Buffet
Kvalitetan noćni san ključ je uspjeha. Evo koliko sna svake noći dobiju Bill Gates, Jeff Bezos i Warren Buffet

U suvremenom jeziku poslovnjaka rijetko ćete čuti fraze kao što su: „Javit ću ti se odmah nakon što odrijemam“ ili „Danas ću prespavati cijeli dan.“
Iz usta velikih poduzetnika očekujemo čuti riječi nabijene energijom kao što su: „a sada malo akcije“, „brzi okret“ i „pomrsi mu konce“. Ono što biste iz njihovih usta mogli čuti, a da je najbliže nekakvoj frazi koja bi mogla odisati smirenošću, jest filozofsko: „Pričekaj da mi to malo odleži“.
Pa ipak, neometana, prospavana cijela noć upravo je ono što stručnjaci preporučuju kao recept za uspjeh. Pomanjkanje sna nepovoljno utječe na onu sposobnost poduzetnika, koja je za njih od presudne važnosti: na donošenje odluka. Pomanjakanje sna može potkopati vaše pamćenje i usredotočenost.
Zaposlenici Online Mattress Reviewa naručili su istraživanje obrazaca spavanja naših najuspješnijih suvremenika – ne samo poduzetnika, već i političara, pisaca, sportaša te raznih izvođača.
Na koji način možemo vaš san usporediti sa snom bogatih i slavnih?
Iako ćete možda očekivati da će njihovo istraživanje biti pristrano na način da će zagovarati više sna (i više madraca), slikovni podaci pokazuju mješovite i raznolike rutine koje po pitanju spavanja upražnjavaju bogati i slavni.
No, kada pažljivije promotrite te podatke, uočit ćete ipak određeni obrazac. Naravno, postoje rubni slučajevi – oni čija glava jedva da dotakne jastuk prije no što skoče na noge da zarade još koji milijun. No većina najuravnoteženijih osobnosti, većina priča o uspjehu kojima se najviše divimo, itekako obraćaju pozornost na to kako i kada spavaju. Ako se ugledate na njih, mogli biste poboljšati svoje izglede za to da steknete bolju rutinu spavanja.
Tim je istraživanjem ustanovljeno:
- Mark Zuckerberg radi mnogo i dokasna na Facebooku (kako bi mu preko dana ostalo vremena za druženje s obitelji i prijateljima). U krevet odlazi oko tri ujutro, i spava do osam, čime nakupi pet sati spavanja.
- Elon Musk je radoholičar koji priznaje da radi 120 sati tjedno. Uspije ponešto i pročitati prije no što nakupi samo šest sati spavanja, odlazeći na počinak oko jedan ujutro i ustajući oko sedam ujutro.
- Jeff Bezos spava osam do deset sati tijekom noći. „Meni je spavanje na prvome mjestu. Na taj način bolje razmišljam. Imam više energije. Bolje sam raspoložen“, rekao je jednom Bezos. On uz kvalitetan noćni san naročito povezuje svoju sposobnost donošenja mudrih odluka.
- Donald Trump, „treća po redu najmoćnija osoba na svijetu“, jedan je od onih koji spavaju najkraće – radi sve dok mu ne dođe vrijeme za odlazak u krevet, a onda spava samo tri sata.
- Bill Gates prije odlaska na spavanje čita sat vremena kako bi poboljšao svoj san i obično ode na počinak oko ponoći, te odspava sedam sati.
- Warren Buffet je poznat po tome što jako mnogo čita, a osim toga poznat je i po tome što mnogo spava – po mogućnosti odspava osam sati noću, ili više.
Očito je da je razuman obrazac spavanja – najbolji način za stabilan, pouzdan i plodonosan radni obrazac. Nema sumnje u to da oni slični Musku i Trumpu od to malo sna koji uspiju uloviti iskorištavaju najviše što mogu i prilično dobro im ide, no obojica su poznata kao vrlo nestabilni karakteri. Iako postoje poslovne lekcije iz kojih možete nešto naučiti kada su njih dvojica u pitanju – njihovi obrasci spavanja ne bi se mogli ubrojiti u korisne.
I, upamtite, kao što je Bill Gates jednom rekao: „Iako je zabavno probdjeti cijelu noć, ako moram biti kreativan potrebno mi je sedam sati spavanja. Mogu održati govor, a da prethodno nisam baš previše odspavao, mogu na taj način i obaviti neke dijelove moga posla, ali kada moram kreativno razmišljati, nisam baš od neke koristi ako ne odspavam sedam sati.“