- Naslovnica
- Korisno znanje
- 3 savjeta za pametno pregovaranje kada ste Vi osoba u položaju s manje moći
3 savjeta za pametno pregovaranje kada ste Vi osoba u položaju s manje moći

Dobro pregovaranje uvijek je nezgodno. Još je nezgodnije kad se osjećate kao da ste u nezavidnom položaju. Možda ste, na primjer, u potrazi za poslom usred pandemije, kad pola države nema posla. Možda vodite posao i pokušavate kupiti neki predmet od velike važnosti kojeg gotovo da i nema na zalihama. Možda pokušavate pregovarati za manju stanarinu uslijed globalnih previranja.
U svakom od ovih scenarija, jasno je da ulazite u pregovore iz lošijeg položaja od onoga u kojem je vaš sugovornik. No, ne morate samo progutati svoj ponos i prihvatiti ponudu koju Vam nude, sudeći prema sažetku istraživanja o pregovaranju, koje su proveli u Europskoj poslovnoj školi Insead i objavili u za vas upravo pogodnom trenutku.
Prema stručnjacima, postoji više različitih strategija koje Vam mogu pomoći kako biste dobili bolju ponudu bez obzira na svoj relativno niži položaj moći:
1. Zamislite drugu ponudu.
Uzevši u obzir situaciju glede bolesti koja hara svijetom, istina je da mnogi nemaju baš dobre mogućnosti u ovom trenutku. No, dok je stvarnost ograničena, mašta nije. Vizualizacija druge čvrste alternative može ojačati Vašu moć pregovaranja.
Kad je tim profesora s Inseada zamolio sudionike istraživanja koji su sudjelovali u lažnim intervjuima za upis na poslijediplomski studij ekonomije da zamisle privlačnu alternativnu ponudu, pregovarali su “ambicioznije i popravili su svoje ishode u odnosu na kandidate koji su se samo pojavili”.
Stoga, prije no što uđete u pregovore ili se pojavite na razgovoru za posao, provedite neko vrijeme zamišljajući neki drugi pozitivni scenarij za slučaj da ne uspijete postići željeni učinak odnosno ishod pregovora. Ova vježba je u potpunosti zamišljena, no istraživanje pokazuje da može poboljšati Vašu odlučnost u stvarnom svijetu.
2. Više podataka znači više moći.
Informacije su moć. Što više znate o osobi s kojom pregovarate, to više moći imate u odnosu na sugovornika s “druge strane stola”.
U razgovoru za posao to obično znači da je dobro biti upoznat s izazovima s kojima se tvrtka suočava kako biste bolje mogli predstaviti na koji način ćete dati svoj doprinos. Sličan pristup također funkcionira i pri pregovorima s klijentima i poslovnim partnerima. Što više znate o njihovim slabim točkama i ciljevima, to ste bolje naoružani kako biste ih očarali svojom sposobnošću da im pomognete. Ovo je uvijek istinito, ali je još istinitije kada krećete sa slabijeg položaja.
3. Sada nije vrijeme da se sramite svoje umreženosti.
Ponekad su ljudi presramežljivi kako bi u potpunosti iskoristili svoja poznanstva i time utjecali na ishod pregovora. Je li to moralno? Je li neugodno? Sada nije vrijeme za to da se zamarate takvim pitanjima. Kad ste u nižem položaju moći, potrebna Vam je sva pomoć koju možete dobiti. Ako znate nekoga tko Vas može preporučiti, ne sramite se pitati.
Kad napravite ova tri koraka, trebali biste biti u najjačem mogućem položaju za pregovore. Trik leži u tome da ne smijete biti poljuljani relativnim manjkom moći sa svoje strane. Pregovarači koji sebe vide kao osobe koje imaju prednost znaju čak i postati nemarni, pri čemu dijele više detalja o svojim problemima i ograničenjima koje vi možete primijeniti u svoju korist. Biti u relativno slabijem položaju ima neke prednosti.
“Kad se suočavate s protustrankom koja je u povoljnijem položaju od Vas, znajte svoju strategiju, držite se plana i ako Vas dočekaju prijetnje, nikada ne odgovarajte prijetnjom.”, kaže Inseadu stručnjak za pregovore Jeff Weiss. U članku kažu i to da osmišljavanje “ako-onda” planova glede svojih odgovora na raznovrsne scenarije prije pregovora može pomoći da ostanete na pravom putu.